Ofisos un rūpnīcās to dara… klausās radio

Ofisos un rūpnīcās to dara… klausās radio

Kādu mūziku jūs klausāties savā darbā vietā? Radio, droši vien atbildēs lielākais vairums cilvēku. To arī apliecina kompānijas Comcon Media pētījumi. Mūzikas klausīšanās darbā ir ieņēmusi godpilno trešo vietu. Zinot pētījumu rezultātus, radio stacijas, tagad cenšas kā tik vien var: rada speciālas sociālas programmas, kuras ir veltītas ofisa darbiniekiem, rīko dažādus konkursus darba kolēģiem.

Zinātnieki jau sen sāka aizdomāties par mūzikas izmantošanu darba vietā. Jau, tālajos, padomju gados bija izteiktas rekomendācijas izmantot mūziku, lai paaugstinātu padomju cilvēku darba spējas. Bet dzīvē, daudzi izteiktie priekšlikumi tā arī netika izmantoti.

Bet pētījumu skaitļi parāda, ka mūzika tieši ietekmē darba ražīgumu: pirmajā darba stundā aktivitāte paaugstinās par 10%, brāķis samazinās par 30%, kopējais darba ražīgums palielinās par 70%.

Par mūzikas ietekmi uz darbu psihologi sāka interesēties jau 19. gadsimta beigās. Jauno mūzikas virzienu nosauca par funkcionālo mūziku. Šis tēmas izstrādē lielu ieguldījumu deva krievu zinātnieki Maksims Levins. Viņš uzskata, ka šajā jomā ir apsteidzis daudzus ārzemju zinātniekus. Visi eksperimenti, galvenokārt, notika ražošanas sfēra, bet pārējās sfēras tika apdalītas, zinātnieki nepievērsa tām uzmanību. Eksperimentēja ar cilvēkiem, kuri bija aizņemti ar garīgo darbu, bet zinātnieks uzskata, ka pareizi sastādīta programma ir spējīga atvieglot ofisa darbinieka sarežģīto dzīvi.

Ofisi un rūpnīcas to dara… klausās radio.

Vai jūs zināt, ka ir speciāli radio, kuri translē tikai funkcionālo mūziku, bez reklāmas un diktoru pļāpāšanas? Nē? Tik tiešām, pie mums tāds radio pagaidām nav pieejams, bet Amerikā tāds radio ir ļoti populārs. Mūzikas – radio, kurš ievēro ofisu darbu cikliskumu un atskaņo jautru mūziku tad, kad cilvēki ir noguruši un nomierinošu mūziku tad, kad cilvēki ir enerģijas pilni. Viņu galvenie pasūtītāji ir – General Motors, Ford, IBM, Procter and Gamble, Kodak u. c.

Piemēram, Amerikā eksistēja veļas mazgātuve, kur strādnieces veļu mazgāja svinga pavadībā. Tas lika viņām kustēties ātrāk un ātrāk izpildīt savu darbu. 1920. gada beigās bija vairāk par 670 uzņēmumiem, kuri pielietoja funkcionālo mūziku.

Daudzi ofisu vadītāji par tādas mūzikas izmantošanu neliekas ne zinis, tāpēc ofisa darbinieki iniciatīvu ir ņēmuši savās rokās. Tagad ir grūti iedomāties kaut vienu ofisu, kurā neskanētu kāda populāra radio stacija. Darba apstākļi, darba vietā ne vienmēr atbilst tam, lai cilvēks tajā justos patīkami, tāpēc daudzas radio stacijas aizdomājas par attiecīgas mūzikas atskaņošanu.

Mūzikas psiholoģe, Dina Kirnarskaja, uzskata, ka mūziku jau kopš seniem laikiem cilvēks ir izmantojis apzinātai kolektīva piederības sajūtas radīšanai.

Nekas tā nevieno kolektīvu, kā vienotas mūzikas kaislības. Pēc kompānijas EKOPSI Konsalting ekspertu vērojumiem, kompānijās, kur strādā vairāk par 50 – 200 cilvēkiem, tiek novērota apbrīnojama vienotība mūzikas jautājumos.

Bet, haotiska mūzikas ieviešana ofisā ne vienmēr sniedz vēlamo rezultātu. Ir cilvēki, kuri atzīstas, ka ir atstājuši savas iepriekšējās darba vietas tāpēc, ka tur skanējusi viņiem nepatīkama mūzika.

Lai pareizi sastādītu funkcionālās mūzikas programmu, jāņem vērā daudzi apstākļi: darbinieka darba raksturs, viņa darba laiks, kādai mūzikai viņš dod priekšroku tad, kad atrodas darba telpā. Mūzikas skaņai jābūt vienmērīgai jebkurā telpas daļā. Muzikālo pārraižu efektivitāti nosaka: darbinieku sastāvs, diennakts laiks un pat laika apstākļi. Piemēram, sievietes pret mūziku ir daudz jūtīgākas nekā vīrieši, jaunieši vairāk reaģē uz muzikālajām pārraidēm, nakts laikā mūzika iedarbojas efektīvāk nekā dienā, mākoņainā laikā mūzika arī iedarbojas labāk nekā saulainā dienā.

Ko klausīties darba laikā?

Mūzikas izvēle ir atkarīga no darba rakstura: ja tā ir ražošana, kurā visu laiku notiek monotonas darbības, tad mūzika ir jāizvēlas ar vokālu (labāk ārzemju valodā), ja darbā jāievēro uzmanība, tad labāk derēs instrumentālā mūzika, ja veicat saimniecības darbus – jautra, spilgta, priecīga mūzika, ja darbs prasa pārdomas – ieturēta, maiga, viegla, ja tie ir ‘’papīra’’ darbi – viegla, patīkama, mierīga.

Mūzika nedrīkst skanēt visu laiku. Ieteicamais intervāls – 2,5 stundas. Mūziku jāieslēdz brīžos, kad sākas nogurums.